تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات


روزنامه اعتماد: «نامشخص بودن هویت مرد بی‌دست اشکانی» که 76 سال پیش در نزدیکی شهر ایذه تندیسی باستانی از آن کشف شد، این‌بار دلیل مسوولان استان خوزستان برای جلوگیری از نصب تندیس این سرباز معروف اشکانی در یکی از میادین اصلی شهر ایذه شد، تا پس از جنجال مجسمه آریوبرزن در یاسوج و تخریب مجسمه آرش در ساری، جدال بر سر مجسمه ها همچنان مستدام باشد.
اگرچه به گفته دکتر اردشیر صالح‌پور، هویت دقیق این تندیس هنوز بر باستان‌شناسان محرز نشده اما قریب به اتفاق آنان به الیمایی بودن آن و مردی یا فرمانروایی الیمایی و از ساکنان همین قوم و دیار اتفاق نظر دارند. این تندیس نوعی بی‌هیچ نشانی از تاج و زیورآلات مرسوم شاهان با سادگی و با بی‌پیرایگی ابهت، زیبایی و شکوهی اساطیری را یادآور می‌شود که سازنده آن را به معبد بزرگ مذهبی شمی اهدا کرده است.
این تندیس که به روش ریخته‌گری (موم گمشده) ساخته و پرداخته شده نشان از هنر، زیبایی‌شناسی و تکنولوژی آن دوران در منطقه الیمایی دارد که اصل تندیس هم‌اکنون در موزه ایران باستان در تهران نگهداری می‌شود و هنوز جزو آثار بی‌نظیر و ارزشمند میراث فرهنگی کشور به شمار می‌رود. نوع لباس، آرایش موها و شلوار ویژه «ران پا» علاقه این شخص را به سواری و سوارکاری می‌رساند.
به گفته صالح‌پور، تندیس مرد نوعی الیمایی که اغلب در تواریخ اشتباها مرد پارتی یا اشکانی نام گرفته زینت‌بخش کتاب‌های معتبر بسیاری است و این تندیس زیبا به شماره 2401 و قدمت 150 سال پس از میلاد تا 150 میلادی در تاریخ موزه‌ها به ثبت رسیده و شاخصی بارز و یادمانی از هنر و فرهنگ و تاریخ و تمدن شهر کهن و باستانی ایذه به شمار می‌رود.
آنطور که خبرگزاری ها از ایذه گزارش داده، سال گذشته مسوولان شهرداری ایذه در استان خوزستان تندیس فلزی مرد اشکانی را با هزینه 300 میلیون تومان ساختند و قصد داشتند آن را در میدان الیمای ایذه نصب کنند اما برخی دیگر از مسوولان استانی با این اقدام مخالفت کرده و اعلام کردند وقتی نمی‌دانیم مرد اشکانی چه کسی بوده و چه شخصیتی داشته چرا باید تندیس آن را در میدان اصلی شهر ایذه نصب کنیم؟
همچنین قدیر افروند، کارشناس میراث فرهنگی می‌گوید: «تاریخ و فرهنگ مانند آب زلال مشخص است و فرهنگ و تمدن ما برگرفته از میراث فرهنگی، تاریخی و دستاوردهای گذشتگان است و باید به دور از اغراض سیاسی با آنها برخورد کنیم.»
با این حال اکنون تنها شرح این تندیس مفرغی در میدان الیما نصب شده است، در حالی که میدان الیما در مسیر جاده ایذه و شهرکرد و اصفهان قرار دارد و نصب چنین نمادی در این میدان می‌تواند به معرفی هر چه بهتر شهر ایذه و محل کشف مرد اشکانی کمک کند.
شهرداری ایذه با توجه به اهمیت مجسمه مرد اشکانی و به دلیل علاقه مردم برای معرفی تاریخ پراهمیت این شهر تاریخی و یادآوری کشف یکی از مهم‌ترین اشیای تاریخی ایران در ایذه تصمیم گرفت در میدان ورودی شهر و در نزدیکی قبرستان تاریخی شهسوار، تپه‌های باستانی چغاکهره و پرچستان، کول فرح و تالاب میانگران تندیس مرد شمی را نصب کند که پس از مخالفت عده محدودی از مسوولان از این اقدام صرف‌نظر کرد. پیش از این مجسمه آرش کمانگیر در ساری به زیر کشیده شد و اسب‌های بی‌یال و کوپالش در گاراژی دور افتاده به زمین افتاد و بعد از آن جنجالی بر سر مجسمه آریوبرزن در شهر یاسوج درگرفت که به خیر گذشت و آریوبرزن در میدان ورودی شهر همچنان سوار بر اسبش ایستاده است...

نویسنده : کوروش هخامنش
یکشنبه 26 تیر 1390امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات