تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات


کمیته بین المللی نجات پاسارگاد
فرمانده سپاه استان کهگیلویه و بویر احمد، از دادستان این استان خواست که هر چه زودتر دستور تخریب مجسمه ی آریو برزن را بدهد. عوض شهابی فر، دلیل ضرورت داشتن این تخریب را دم اسب مجسمه آریو برزن دانسته که «به طرف تمثال شهیدان» قرار گرفته است. او با اتکا به ولایت فقیه، «فتنه گران» و «منحرفین» را که به رهبران مذهبی جنبش سبز و گروه رحیم مشایی گفته می شود ضد انقلاب نام برده و گفته است که آن ها از راه ولایت برای سرنگونی دولت انقلابی، به جادو و جنبل متوسل شده اند. و به شهدای اسلام بی توجه هستند. باید توجه داشت که رحیم مشایی از ابتدای دولت احمدی نژاد (که شهابی فر از آن به عنوان دولت انقلابی نام برده) از روز اول تا کنون در کنار احمدی نژاد بوده است و تخریب های چندین سال اخیر میراث فرهنگی و تاریخی نمی توانسته است بدون دستور یا حداقل اطلاع آن ها بوده باشد. .
مغشوش بودن این سخنان، از یک سو و تخریب های اخیر مجسمه ها و تصویرها و نقاشی های بزرگان تاریخ ایران در شهرهای مختلف بیش از هر چیز نشان از گسترش و سرعت بخشیدن حذف نشانه های فرهنگ ایرانی ما دارد.
www.savepasargad.com
آریو برزن کیست؟
از: دکتر حسنعلی پیشاهنگ
آریو برزن از سرداران بزرگ تاریخ ایران است كه در برابر یورش اسكندر مقدونی به ایران زمین ، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری كرد و در این راه جان باخت و حماسه ی «در بند پارس» را از خود در تاریخ به یادگار گذاشت. برخی او را از اجداد لرها یا كردها می دانند.
«اسكندر مقدونی » در سال 331 پیش از میلاد پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان ( جنگ آربل
Arbel

یا گوگامل Gaugamele )

و شكست پایانی ایران، بر بابل و شوش و استخر چیرگی یافت و برای دست یافتن به پارسه، پایتخت ایران روانه این شهر گردید. اسكندر برای فتح پارسه سپاهیان خود را به دو پاره بخش كرد: بخشی به فرماندهی (پارمن یونوس) از راه جلگه (رامهرمز وبهبهان)به سوی پارسه روان شد و خود اسكندر با سپاهان سبك اسلحه راه كوهستان (كوه كهكیلویه)رادر پیش گرفت و در تنگه های دربند پارس(برخی آنرا تنگ تك آب و گروهی آنرا تنگ آری کنونی می دانند) با مقاومت ایرانیان روبرو گردید.
در جنگ در بندپارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندك به فرماندهی آریوبرزن دربرابر سپاهیان پرشمار اسكندر دلاورانه دفاع كردند و سپاهیان مقدونی را ناچار به پس نشینی نمودند. با وجود آریوبرزن و پاسداران تنگه های پارس گذشتن سپاهیان اسكندر از این تنگه های كوهستانی امكان پذیر نبود. ازاین رو «اسكندر» به نقشه جنگی ایرانیان درجنگ ترموپیل
Thermopyle
متوسل شد و با کمک یک اسیر یونانی از بیراهه و گذر از راههای سخت كوهستانی خود را به پشت نگهبانان ایرانی رساند و آنان را در محاصره گرفت.
آریوبرزن با 40سوار و 5 هزار پیاده و وارد كردن تلفات سنگین به دشمن، خط محاصره را شكست و برای یاری به پاتخت به سوی پارسهPersepolice
شتافت ولی سپاهیانی كه به دستور «اسكندر» از راه جلگه به طرف پارسه رفته بودند، پیش ازرسیدن او به پایتخت، به پارسه دست یافته بودند. آریوبرزن با وجود واژگونی پایتخت و در حالی كه سخت در تعقیب سپاهیان دشمن بود، حاضر به تسلیم نشد و آنقدر در پیكار با دشمن پافشرد تا گذشته از خود او، همه یارانش از پای در افتادند و جنگ هنگامی به پایان رسید كه آخرین سرباز پارسی زیر فرمان آریوبرزن به خاك افتاده بود.
لازم به یادآوری است که بدانید یوتاب (به معنی درخشنده و بیمانند) خواهر آریو برزن نیز فرماندهی بخشی از سپاهیان برادر را برعهده داشت و در کوهها راه را بر اسکندر بست . یوتاب همراه برادر چنان جنگید تا هر دو کشته شدند و نامی جاوید از خود برجای گذاشتند...

نویسنده : کوروش هخامنش
دوشنبه 13 تیر 1390امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات