تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایران



کوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات


 عکس   سریع‌ترین روبات زیرآبی جهان توسط ایران ساخته شد!

درک بهتر فیزیک بنیادی، سریع‌ترین روبات زیرآبی جهان را تولید کنند. این روبات می‌تواند در عملیات‌های تجسس به کار گرفته شود.

هدف از ساخت اغلب روبوفیش‌هایی (روبات ماهی مانند) که تاکنون تولید شده‌اند، دستیابی به روبات‌های زیرآبی با حرکات دقیق و سرعت ثابت بوده است. اما یحیی مدرس صادقی، محقق ایرانی دانشگاه ماساچوست و همکارانش تلاش کرده‌اندسریع‌ترین روبوماهی جهان را با شتاب اولیه فوق‌العاده تولید کنند. چنین روبات سریع‌السیری می‌تواند برای اجرای مأموریت‌های مخفی دریایی یا حرکت در آب‌های متلاطم به کار گرفته شود.

به گزارش نیوساینتیست، شتاب اولیه این روبات زیرآبی می‌تواند تنها در یک‌دهم ثانیه به بیش از ۱۴۷ متر‌بر‌ثانیه برسد که حدود ۱۵ برابر شتاب جاذبه زمین است.

این ماهی لاستیکی که ۵۰ سانتیمتر طول دارد، با الهام از شکل بدن گونه‌ای از اردک‌ماهی به نام chain pickerel طراحی شده است. سرتاسر بخش داخلی بدن این ماهی نواری فلزی تعبیه‌شده که پیش از حرکت توسط یک مکانیزم قفل‌کننده به شکل C نگهداری می‌شود. پس از آن یک عمل‌کننده پنوماتیکی خارجی روبوفیش را رها خواهد کرد تا انرژی پتانسیل جمع شده در نوار فلزی به انرژی جنبشی تبدیل‌ شده و به سرعت دم ماهی را به چپ و راست حرکت دهد.

شتاب اولیه این ماهی روباتیک در زیرآب ۸ برابر سریع‌ترین نمونه‌های مشابه و نزدیک به ۴۰ متر‌بر‌ثانیه است. مدرس صادقی می‌گوید: «زیبایی این طرح به سادگی آن است».

تیم سازنده این روبوفیش دارد تلاش می‌کند، بخش‌های عملیاتی خارجی را به شکل دیگری در بدن این ماهی تعبیه کند. به این منظور گروه از تعدادی سروو موتور«servo motor» استفاده خواهد کرد که نزدیک سر این ماهی قرار خواهند گرفت و نیروی مورد نیاز برای حرکت نوار فلزی را تأمین خواهند کرد.

مدرس صادقی می‌گوید: «شاید این ماهی در آینده کاربردهای نظامی نیز داشته باشد اما در حال حاضر این تیم روی درک بهتر فیزیک بنیادی تمرکز کرده است».




...

نویسنده : کوروش هخامنش
پنجشنبه 20 آبان 1389



امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟





صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات