تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

یوتاب:

سردار زن ایرانی كه خواهر آریوبرزن سردار نامدار ارتش شاهنشــــــاهی داریوش سوم بوده است. وی در نبرد با اسكندر گجــسته (به معنی ملعون به زبان اوستایی) در کنار برادرش آریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهده داشته است او در كوهـهای بختیاری راه را بر اسكندر بست . ولی یک یونانی راه را به اسكندر نشان داد و او از مسیر دیگری به ایران هجوم  آورد. با این حال هم آریوبرزن و هم یوتاب در راه میهن كشته شدند و نامی جاویدان از خود بر جای گذاشتند.

  

 دریاسالار بانو ارتمیز:

نخستین و تنها بانوی دریاسالار جهان تا به امروز . او به سال 480 پیــش از میلاد به مقام دریاسالاری ارتش شاهنشاهی خــشایارشاه رسید و در نبرد ایران و یونان ارتش شاهنشاهی ایران را از مرزهای دریایی هدایت میكرد .تاریخ نویسان یونان اورا در شجاعت و متانت سر آمد تمامی زنان آن روزگارنامیدند

 

 ملکه آتوسا:

دختر کوروش هخامنشی و همسر امپراطور داریوش بزرگ

ملكه بیش از 28 كشور آسیایی در زمان امپراطوری داریـوش بزرگ هرودت پدر تاریخ از وی به نام شهبانو ی داریـــــوش بزرگ یاد كرده است وآتوسا را چندین بار در لشكر كشی های امپراطور یاور فكری و روحی داریوش بزرگ دانسته است به طوری که داریوش در تمامی لشگرکشی هایش با آتوسا هم فکری می کرد و از راهنمایی های او بهره می برد.

 

آرتادخت:

وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشكانی. به گفته كتاب اشكانیان اثر دیاكونوف روســــی خاور شناس بزرگ او مالیات ها را سامان بخشید و در اداره امور مالی كوچكتـــــرین خطایی مرتكب  نشد و اقتصاد امپراطوری  پارتیان را رونق بخشید.

 

آزرمی دخت:

شاهنشاه زن ایرانی در سال 631 میلادی. او دختر خـسروپرویز پس از " گشناسب بنده " بر چندین كشور آسیایی  پادشاهی كرد

.

آذرناهید :

ملكه ی ملكه های امپراطوری ایران در زمان شاهنـــــــشاهی شاپور یكم بنیانگذارسلسله ساسانی. نام این ملكه بزرگ واقتدارات دولتی او در قلمرو ایــــران دركتیبه های كعبه زرتشت در استان فارس بارها آمده است و او را ستایـش كرده است.

  

پرین:

بانوی دانشمند ایرانی . او دختر کی قباد بود كه در سال ۹۲۴  قبل از مــیلادهزاران برگ از نسخه ها ی اوستا را به زبان پهلوی برای آیندگان از گوشه و كنار ممالک آریایی گردآوری  نمود و یكبار كامل آن را نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه ثبت گردیده است.

 

فرخ رو:           

 نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریـــــخ ایران ثبت شده است وی از طبقه عام كشوری به مقام وزیری امپراطوری ایران رسید  و وزارت را به  بهترین شکل اداره نمود.

 

 
آریاتس:

یكی از سرداران مبارز و دلیر هخامنشیان در سالهای پیش از میلاد. مورخــین یونانی در چندین جا نامی از وی به میان آورده اند و از دلاوریهایش در جنگ در نسخ یونانی بسیار آمده است.

 

هلاله:

پادشاه زن ایرانی كه به گفته كتاب دینی و تاریخی ( ۳۹۱ یشتا- اوستا)در زمان كیانیان بر اریكه شاهنشاهی ایران نشست . از او به عنوان هفتـــمین پادشاه كیانی یاد شده است كه نامش را " همای چهر آزاد" نیز گفته اند.

 

اِستر مردخای:

همسر یهودی خشایارشا که به خاطر علاقه ی بسیارش به شاه زرتشتی می شود.البته در رابطه با وجود استر بین مورخین اختلاف نظر بسیار است.

 

مردان ایران باستان بانوان خود را احترام بسیار میگذاشتند و در تمامی اموربا انها مشورت میكردند و برای ایده و عقیده آنها احترام بسزایی قائل بودند.در ایران باستان اهمیت بســـیاری به مقام زن و مرد داده شده است . زن رابانوی خانه – مون پثنی – می نامیده اند و مرد را

– مون بد – یا مدیر خانه می نامیده اند. در نسخه های دینی ایران باســــــتان زنان شوهردار از اجرای  مراسم دینی معاف بودند . زیرا تشكیل خانواده و پرورش یك جامعه نیك كرداركه یكی از اركان آن تربیت مادر است بزرگترین عمل نیك در كارنامه زمان ثبت شده است.

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات