تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

تخت جمشید، در واقع یك مركز فرهنگی پارسیان بود و بیش تر برای انجام مراسم خاص همانند جشن ها و آیین های ملی به خصوص نوروز مورد استفاده واقع می شد. در نوروز پادشاه هدایای ملل تحت سلطه امپراتوری را دریافت می كرد و استراحتگاه و محل توقف مهمانان و مسافران در حاشیه آن قرار داشت. تخت جمشید تنها مقر پادشاهان هخامنشی نبود. این اثر نمادهای فراوانی را در خود دارد.
    
    به عبارت دیگر همه چیز تحت تاثیر فرهنگ ایرانی و دنباله رو آن است. هر فردی كه به تخت جمشید قدم بگذارد، به واسطه چشم انداز زیبا و غرورانگیز آن احساس سربلندی، تواضع و شادمانی می كند. احساسات نیاكانش را از لابه لای ستون ها می شنود، گویی آن ها زمزمه ای آشنا را در گوش فرزندانشان نجوا می كنند. در ابتدا تمامی كتیبه های هخامنشی به عنوان تنها اسناد مكتوب و مستند، نام اورمزد، خدای یكتایی كه از جانب آن ها پرستش می شد، قرار دارد، زیرا نزد آن ها پایبندی به این اصول و موازین اهمیت داشت.
   
    ایرانیان با احداث این بنا می خواستند همت والا، توانایی ها و اندیشه های مادی و معنوی شان را به همگان نشان دهند. فقدان منابعی كه به علل مختلف از بین رفته اند، مانع از آن است كه بتوان در مورد فلسفه ساخت آن سخن گفت اما تخت جمشید اثری است كه در هیچ جای گیتی همتای خود را سراغ ندارد. همه پادشاهان هخامنشی كه از خود اثری در تخت جمشید بر جای گذاشته اند، پس از حمد و سپاس اورمزد، بشر را به پیروی او و نیكی ها دعوت كرده و به نوع دوستی و صفا و شادی سفارش می كنند. داریوش بر موازین انسانی و دستگیری از قشر ضعیف بیش تر تاكید می كند. آن ها خدایان ساختگی را مطرود می دانند.
   
    تخت جمشید روی سكویی سنگی احداث شده كه اطراف آن را 43 دیوار از جنس سنگ های بدون ملات در برمی گیرد. این سنگ ها به وسیله آهن و سرب به یكدیگر متصل شده اند كه ارتفاع آن ها در برخی نقاط به 18 متر می رسد. مساحت سكویی كه ساختمان تخت جمشید بر آن قرار گرفته 135 هزار مترمربع در ابعاد 4500300 متر است و آبراهه زیرزمینی به طول دو كیلومتر هم به دل كوه راه دارد. یونانیان به تخت جمشید، پارسه پولیس، شهر پارسیان، می گفتند اما آشیل در تراژدی پارسیان، آن را به نام پرسپتولیس خوانده است. در آثار مورخین قرون اولیه اسلامی از این بنا تعابیر مختلفی شده است.11)
   
    كتیبه ها: الواح گلی، پیكره ها و كتیبه های تخت جمشید صرفنظر از آن كه نشان دهنده فهم و دانش و هنر پارسیان است، تنها مندرجات معتبر آن دوره هستند. در این آثار شرح كاملی از تاریخ و عوامل سازنده، میزان دستمزدها و هدایای شاهانه به كارگران و معماران، قوانین اجتماعی و دینی و بسیاری از متون دیگر كه فرهنگ اعتقادی ایرانیان است را توضیح می دهد. صورت دقیق پرداخت ها، خواروبار، مواد غذایی، اعانه و فوق العاده دریافت ها ثبت شده اند. وقتی كه مردمان سایر سرزمین ها روح بشردوستی، سخاوت و بلندنظری پارسیان را دیدند مجذوب آن ها شدند. كتیبه ها این واقعیت را به ما می گویند.22) پادشاه هدایای هر ملیت را كه در نوروز به حضور او آورده می شد، فارغ از ارزش كمی و كیفی آن، هر چه كه بود با گشاده رویی و طیب خاطر می پذیرفت و در عوض هدیه ای مناسب به آن ها می داد. پوشش زنان در آثار هخامنشی از یك قاعده كه برگرفته از دیدگاه آنان نسبت به زنان بوده تبعیت می كند. تصویر برهنه زن را هیچ گاه در این دوره نمی بینیم. زنان در تخت جمشید هم با پوشش مناسب ظاهر شده اند. از مجموع كاخ های تخت جمشید، آپادانا و تچر توسط داریوش، كاخ هدیش و دروازه ملل به وسیله خشایارشاه و بقیه پادشاهان اعم از اردشیر اول و دوم، داریوش دوم و سوم و... هر یك بر حسب توانایی های خود به وسعت آن افزودند. دخمه ناتمام را در دهانه جنوبی كوه، داریوش ساخت.
   
    بدون شك چراغانی كاخ ها در شب و آمد و شد پرشكوه روزانه بر سنگفرش آن و برگزاری آیین ها از تخت جمشید یك فضای رویایی می ساخت. فضایی كه هلهله شادی پارسیان و قومیت ها آن را دل انگیز می كرد و تا دورترین سرزمین ها می پیچید و رونق مجالس بزرگان برای حل و فصل مسایل عمومی و سیاسی ایران و امپراتوری تا صبحدم ادامه داشت و به قول هرودت برای ایرانیان این نشست ها اهمیت فوق العاده داشت.
   
    كاخ آپادانا: این كاخ جهت پذیرایی از مهمانان ملل تابعه و نمایندگان و برگزاری جشن های ملی همانند نوروز و مهرگان در فضایی مناسب طراحی و بنا شده به طوری كه چشم انداز زیبای آ ن از دور نمایان است. داریوش به نحوه ساخت این كاخ رسمی و تشریفاتی توجه داشته است. تالار اصلی كاخ بر روی 72 ستون محكم به فاصله 9 متر از یكدیگر قرار گرفته و دارای سه ایوان است. پلكان شرقی و شمالی و ستون هایی در نهایت دقت و ظرافت تراشیده شده اند به حدی كه در هیچ اثری این همه وسواس به خرج نداده اند.
   
    كاخ تچر: ویژه فصل زمستان و بر روی صخره های كوهستانی بالاتر از كفه اصلی تخت جمشید احداث و نسبت به آپادانا از دورنمای زیباتری برخوردار است. بخشی از آن توسط اردشیر یكم تكمیل شد. تالار آیینه ای كه به سمت تابش خورشید در ضلع شرقی باز می شود به عنوان تالار اصلی و مركزی محسوب شده كه 12 ستون، دو ردیف شش تایی و همانند آپادانا ناودانی برای هدایت آب دارد.
   
    دروازه ملت ها: برای ورود و خوشامدگویی به اقوام، نمایندگان و هر مهمانی در هر لباسی كه به تخت جمشید می آمد ساخته شد و تداعی گر روحیه فراملیتی پارسیان است.
   
    كاخ هدیش: هدیش به معنای نشیمن و كوشك به علاوه تالار صد ستون، به دستور خشایارشاه و شامل ایوان شمالی است كه 36 عدد ستون، در شش ردیف شش تایی دارد. جدال شیر و گاو كه بر روی برخی از دیواره های بنا حك شده نشان از توجه مردم به این دو حیوان دارد. این حیوانات مظهر قدرت، نعمت و باروری بوده اند. شیر نشان مهر است. در نبردها هم هیچ كدام بر دیگری غلبه ندارد و این به معنای عدم نفرت و چیرگی و خشم در روحیه اقوام ایرانی بوده است. گل نیلوفر هم علامت شادی، صلح و دوستی در دستان پیكره های حك شده پارسی است. یك حوض (سنگ آبه) فراخ در كنار در ورودی آپادانا جهت نگه داری آب های متبرك شده تعبیه كرده اند.
   
    خزانه: یك مكان و حفره وسیع كنار تالار صد ستون كه محل نگه داری اجناس قیمتی، هدایا و اشیای گران قیمت سلطنتی بود.33)
   
    دخمه شاهان: شهریاران هخامنشی و به طور كلی ایرانیان به زندگی پس از مرگ باور راسخ داشتند. به همین علت پادشاهان این سلسله مقبره خودشان را ماندگار كردند. آن ها به شكل ظاهری آرامگاه خود اهمیت می دادند. در دل كوه رحمت مشرف بر تخت جمشید سه نمونه از این مقبره ها به چشم می خورد كه به ترتیب با نشان فروهر، تصویری از پادشاه در حال نیایش و كمان در دست تزیین شده اند. اشراف، فرماندهان عالی رتبه و سربازان پارسی در حال احترام و نقش 28 نفر از نمایندگان ملل امپراتوری كه نقش ها را بر روی دست نگاه داشته اند، مشاهده می شوند. درون دخمه شمالی دو آرامگاه و دخمه جنوبی شش آرامگاه در دل سنگ كنده شده و دخمه سومی در ضلع جنوبی كوه ناتمام مانده است. احتمالاً بروز اختلافات در اواخر حكومت هخامنشی كار ساخت آن را به وسیله داریوش دوم (كرمان) نیمه كاره رها ساخته است. در این جا هم نمایندگان ملل دیده می شوند، اما نام آن ها و نام ملیتشان ذكر شده است.
   
    آبراهه: راهروی زیرزمینی فراتر از قد انسان كه به راحتی و به حالت ایستاده می تواند در آن قدم بزند، از زیر كاخ آپادانا و سایر ابنیه می گذرد و به درون كوه در ضلع شرقی می رود. این آبراهه برای تخلیه و هدایت آب باران، سیلاب، استحمام، آشپزی و تمامی آب های مورد استفاده در تخت جمشید تعبیه شده است.44)

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات