تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

ایرنا: حجره و محل تدریس ملاصدرای شیرازی فیلسوف معروف دوران صفوی در مدرسه تاریخی خان شیراز به محلی برای نوشتن یادگاری تبدیل شده است.

فرماندار شیراز دلیل تبدیل این مكان تاریخی به محل نوشتن یادگاری‌ها را كم توجهی به مدرسه تاریخی خان ذكر كرد.

حسین قاسمی در حاشیه بازدید از مدرسه خان،در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تخریب حجره‌های مدرسه خان واقعیت تلخی است كه به دلیل بی‌توجهی مسوولان به این مدرسه تاریخی و به مرور زمان اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: آیت الله ملك حسینی كه مدیریت مدرسه خان را بر عهده دارد، چندین بار از بی‌توجهی مسوولان به وضعیت این مدرسه تاریخی گلایه كرده است.

قاسمی اظهار داشت: بر این اساس به دستور استاندار فارس از این مدرسه بازدید و مشاهده شد آیت الله ملك حسینی دغدغه‌های درست و به جایی داشته است.

وی ادامه داد: در جلو ورودی مسجد خان حتی تابلویی كه نام مدرسه بر روی آن نوشته شده باشد نصب نشده است تا افرادی كه به این محل می‌آیند از این كه چه مكانی در اینجا قرار دارد آگاه شوند.

فرماندار شیراز افزود: هنگامی كه گردشگران داخلی یا خارجی به این مكان می آیند حتی نمی‌دانند اینجا مدرسه است، مسجد است یا مكانی دیگر.

قاسمی گفت: گردشگران خارجی كه به این محل مراجعه می‌كنند اصلا نمی‌دانند قرار است از كجا بازدید كنند، چون هیچگونه تابلویی كه اطلاعاتی در رابطه با این بنا روی آن نوشته شده باشد در ورودی این مدرسه نصب نشده است.

وی افزود: برخی از حجره‌های این مدرسه تاریخی به محلی برای جمع شدن معتادان و استعمال مواد توسط آنها تبدیل شده است.

فرماندار شیراز بیان داشت: یكی از اولویت‌های ما در بحث فرهنگ و هنر، توجه جدی به چنین مجموعه‌های تاریخی است كه بخشی از هویت تاریخی و اسلامی استان فارس و شهر شیراز محسوب می‌شوند.

قاسمی ادامه داد: استاندار فارس دو میلیارد و ‪ ۵۰۰‬میلیون ریال از بودجه های استانی برای نگهداری و مرمت این مدرسه تاریخی اختصاص داده است.

وی افزود: مبلغ ‪ ۵۰۰‬میلیون ریال هم میراث فرهنگی برای این كار اختصاص داده است و فرمانداری هم متولی انجام این كارها شده است.

فرماندار شیراز گفت: وضعیت نور و روشنایی این مدرسه بسیار نامناسب است به همین دلیل قرارداد برای ساماندهی نورپردازی این مدرسه تاریخی منعقد شده است.

قاسمی ادامه داد: مشكل آب مدرسه تاریخی خان در كمتر از دو روز انجام شد و مشكلات مربوط به شوفاژخانه و گاز آن تحت پیگیری است.

وی افزود: باغچهها ی مدرسه تاریخی خان هم توسط مجموعه شهرداری و سایر سازمان‌های مربوطه احیا خواهد شد.

قاسمی بیان داشت: با توجه به اینكه در وردی این مدرسه وضعیت نامناسبی دارد، میراث فرهنگی باید در این زمینه اقدام لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: از ‪ ۱۰‬مهرماه پس از عقد قرارداد تعمیرات و مرمت طبقه بالای مدرسه خان آغاز خواهد شد و امیدواریم هرچه سریعتر با توجه به نظارت و بازدید هفتگی خودمان بر كارهای مرمتی شاهد مناسب تر شدن وضعیت این مدرسه تاریخی باشیم.

این مدرسه از بناهای مربوط به دوره صفوی است كه به دستور شاه عباس توسط الله وردی خان حاكم فارس ساخته شده و بعدا توسط پسرش امام قلی خان ادامه یافت و در سال ‪ ۱۰۲۴‬هجری قمری كار ساختن آن به پایان رسید.

مدرسه خان یكی از بزرگترین و معروفترین مدارس شیراز است و در محله اسحاق بیگ واقع شده است .

این مدرسه دارای صحنی به طول ‪ ۵۱‬و به عرض ‪ ۴۵‬متر است و در هر چهار طرف مدرسه حجره‌هایی در دو طبقه ساخته شده است كه تعداد آن به ‪ ۷۰‬حجره می‌رسد از تزئینات این مدرسه مقرنس‌های سردر ورودی و همچنین كاشی كاری معرق راهروی ورودی است


امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات