تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

خزانه جواهرات ملی، شکوه و عظمت ایران
در فرهنگ اجتماعی موزه ها نمایشگر رویای تاریخی ملت ها هستند، از آغاز تاکنون، آن جا که آثار و نشانه های هویت تاریخی و فرهنگی آنها را از لایه های پیدا و پنهان جامعه بیرون می کشند و چنان آن ها را گردهم می آورد که در نگاه اول به نظر می رسد مجموعه های موزه ای از همان ابتدا، واحدی لاینفک از همدیگر بودند.
همگون بودن و سیر تاریخی اشیا موزه ای هارمونی لطیفی است که روح پر تلاطم را در سفری سیال به آن سوی مرزها می برد تا با آیینه بصیرت نشان زندگی و مرگ را در گذشته بجوید.
جامعه ایرانی به عنوان بخشی از سرزمین شرق، هر چند در آغاز قرن ۲۰ نهاد موزه ای را شناخت اما ارزش های پیدا و پنهان فرهنگ ایرانی تابلویی از آن آفرید که چشمان بسیاری را از کران تا کران عالم تسخیر خود ساخته است. ساختمان خزانه در سال ۱۳۳۴ ساخته شده است که در سال ۱۳۳۹ با تاسیس بانک مرکزی، خزانه جواهرات ملی افتتاح و صیانت از آن به عهده بانک مرکزی ج.ا.ایران قرار گرفت.
جایگاه و ارزش رفیع محتوای خزانه چنان آوازه ای به آن بخشیده است که بسیاری از جهانگردان و میهمانان دولتی همواره در تلاش هستند که بدون تماشای آن خاک ایران را ترک نکنند. به عقیده نگارنده و بسیاری دیگر هیچ ملتی قادر نیست ارزش واقعی و یا تقریبی این مجموعه را به رقم یا صفت فارسی بیان کند که تختی را در خود جای داده است که ۲۶۷۳۳ قطعه جواهر بر آن سوار شده اند و تخت نادری و یا شمشیری که روی دسته کترگه، قلباقه ها و غلاف آن ۱۸۶۹ قطعه الماس فلامک نشانده شده است. اگر چه در این مجموعه تنها نامی از کوه نور باقی مانده است اما «دریای نور» دریای بیکرانی است که بازدید کننده را از عمق چند متری زمین به عرصه جنگ نادر در هند می برد.

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات