تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

روزنامه قدس: ماجرا از این جا آغاز شد که پیامکی از شماره ای ناآشنا به دستم رسید، با این متن: «آقا سلام علیکم، من ... هستم.عشایر چادرنشین شوشتر هستم. گله دار هستیم. میخوام درباره یک روزی حلال باهاتون حرف بزنم.اما تورو بخدا به کسی چیزی نگی حقیقتش چند وقت پیش که بارون اومد با گوسفندا بودیم دو تا مجسمه با 2013 سکه زرد پیدا کردیم الان هم از ترس و ناچاری آنها رو زیر خاک کردم، گفتم اگه میشه در حق ما برادری کن و این ها رو برایمان بفروش شماره شما رو استخاره کردم. تو رو بخدا به کسی چیزی نگی.»
دو هفته پس از دریافت این پیامک، با آن شماره تماس گرفتم.اسمش را درست گفته بود و بقیه ماجرا را نیز. اصرار داشت که دروغگو نیست و نمی خواهد توی دردسر بیفتد.
می گفت: نمی دانم با چند کیلو سکه طلا چکار کنم. دنبال مشتری می گردم. قیمت پایین می دهم. درباره منطقه زندگی شان پرسیدم. گفت روستای آب و بید، بین شوشتر و گتوند. اصرار داشت که توی دردسر نیفتد. می گفت: چند وقت پیش باران تندی آمد.رفته بودیم برای چرای گوسفندان. این هارا خدا خواسته که به دست ما برسد. شماره شما را هم استخاره کردم. گفتم: چرا این ها را به میراث فرهنگی نمی دهید؟ گفت: اسم میراث فرهنگی را نیاور. نمی خواهیم توی دردسر بیفتیم.
- دردسر چی؟ دلال که بخرد دردسرش بیشتر است؟
- آنها پولش را می دهند اما میراث فرهنگی به ما پول نمی دهد که هیچ، مجرم هم می شویم.
- ولی میراث فرهنگی براساس قانون باید حق الکشف بدهد؟
- آنها پول بده نیستند. ما این ها را به میراث فرهنگی نمی دهیم. خدا خواسته که ما از بدبختی و بی پولی در آییم. این ها را سرراهمان گذاشته...
- ولی اگر با دلال گیر بیفتید می دانید مجازات مالی و حبس دارد؟
- من اینها را نمی فهمم. این ها مال خودمان است. میراث فرهنگی هم پول نمی دهد...
اگرچه میراث فرهنگی در این باره محدودیت بودجه دارد اما این توجیهی برای عبور از مرزهای قانونی نیست. طی تماس هایی با یگان حفاظت از میراث فرهنگی خوزستان و شرح ماجرا، مسؤولان مربوطه آن را شیوه ای لو رفته از کلاهبرداری عنوان کردند اما این موضوع نمی تواند از حساسیت ها نسبت به وظایف میراث فرهنگی در حمایت از آثار تاریخی در کشف تصادفی زیرخاکی بکاهد.

سایه روشن یک ماده قانونی

پیگیری این ماجرا دو فرضیه اصلی داشت، یکی اینکه کاشف مدعی، دروغ می گفت و دیگر اینکه دروغی در کار نبوده و سکه های اصلی وجود داشته است. در این جا قرار نیست به بررسی فرضیه نخست که در جای خود با اهمیت بوده و این موضوع به شکل کلاهبرداری به یک اپیدمی اجتماعی تبدیل شده، بپردازیم. با این فرضیه که ادعای طرف راست بوده و میراث فرهنگی، نخستین مرجع برای وی نبوده است چند پرسش اصلی وجود دارد، اینکه حق الکشف به کاشفان تصادفی زیرخاکی داده می شود و اینکه مردم نسبت به مواد قانونی و برخورد احتمالی سازمان در این باره آگاهی دارند؟
طبق ماده 562 قانون مجازات اسلامی، هرکس به قصد به دست آوردن اموال تاریخی به حفاری اقدام کند، به شش ماه تا سه سال حبس محکوم و اموال به دست آمده به نفع سازمان میراث فرهنگی، ضبط خواهد شد.همچنین طبق تبصره یک این ماده، هر فردی اموال تاریخی فرهنگی را حسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام نکند، به ضبط اموال مکشوفه محکوم می شود.
به گفته امیر ضیائیان، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت میراث فرهنگی، قانون حق الکشف که طبق آن مقرر شده بود، به فردی که در پی حفاری نه به قصد کشف اشیاء تاریخی، آثاری را کشف و به سازمان میراث فرهنگی تحویل دهد، درصدی تعلق بگیرد، به دلیل موانع قانونی هیچ وقت اجرایی نشده است. این در حالی است که به گفته رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی، تاکنون درباره خلا قانونی این موضوع صحبتی در فراکسیون مربوطه نشده است.
اسدا... عباسی درباره موانع قانونی پرداخت حق الکشف و ضعف قانونی این موضوع می گوید: تکلیف این موضوع در قانون روشن است. تاکنون سازمان میراث فرهنگی در این باره گزارش و درخواستی نداشته، البته جزییات پرداخت حق الکشف در حوزه مقررات داخلی سازمان می گنجد و قانون آن هم در برنامه های قبلی وجود داشته و در برنامه پنجم نیز تغییرات خاصی نداشته، اما اگر خلا قانونی وجود داشته باشد، باید بررسی شود.

کیسه خلیفه میراث فرهنگی!

به اعتقاد صاحب نظران میراث فرهنگی اگر کاشفان تصادفی زیرخاکی، در قبال کشف و تحویل اشیا به سازمان میراث فرهنگی مبالغ مناسبی دریافت کنند، وارد عرصه معاملات با شبکه های قاچاق و دردسرهای بعدی آن نمی شوند. با وجود این، بنا به اظهارات مدیر کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، بودجه کافی برای خرید این آثار وجود ندارد.
ابراهیم حجری می گوید: تاکنون پرداخت حق الکشف به دلیل محدودیت در اعتبارات سازمانی عملی نشده، یا بسیار کم بوده است. وی خواستار توجه جدی به این موضوع در جایگاه قانونی و ردیف بودجه ویژه برای آن شده و می گوید: وقتی اعتماد مردم به میراث فرهنگی بیشتر می شود که به وعده های خودمان عمل کنیم. البته برخی از مردم هم بدون هیچ چشمداشتی، آثار کشف شده را تحویل می دهند.حجری یادآور می شود: اگر مردم ببینند که از سوی سازمان خلف وعده می شود، ممکن است که زیرخاکی ها را نزد خود نگه داشته و یا پای واسطه ها باز شود. دلالان هم با قیمتهای بالا آنها را خریداری کرده و روند غیرقانونی جریان می یابد. وی درباره اینکه چرا میراث فرهنگی بین مردم اعتمادسازی نکرده، بر ضرورت آگاهی عمومی از یک سو و نیز توجه دولت و مجلس در این باره تاکید می کند.

مردم نمی دانند یا نمی خواهند بدانند؟

اگر چه بر اساس قانون افرادی که در جریان حفاری های تصادفی، اشیای تاریخی کشف می کنند باید این آثار را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تحویل داده و در قبال آن «حق الکشف» دریافت کنند اما به اعتقاد حقوقدانان نبود آگاهی عمومی نسبت به مواد قانونی، مانع اجرای آن شده و به فعالیت شبکه های قاچاق آثار تاریخی دامن می زند. داریوش افخم، حقوقدان و استاد دانشگاه می گوید: بسیاری از افرادی که در جریان فعالیتهای عمرانی و بدون هدف گنج یابی به اشیای ارزشمندی می رسند، نحوه برخورد اصولی با این اشیا را ندانسته و بر این باورند که در صورت کشف زیرخاکی به هر شکلی، به حداکثر مجازات محکوم می شوند.از این رو بسیاری از آنها به دلیل ترس از مجازات و آگاه نبودن از قوانین مرتبط از این موضوع اقدام به فروش پنهانی آثار می کنند.
این در حالی است که پیش بینی دقیقی از وضعیت کشف تصادفی زیرخاکی توسط مردم بویژه در مناطق تاریخی وجود ندارد و انگار دلالان در معامله با کاشفان تصادفی زیرخاکی پیشتازترند تا سازمانی که نام میراث فرهنگی را یدک می کشد و وظیفه حمایت از آثار تاریخی کشور را دارد.


امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات