تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

سایت ملت آنلاین: نوشتن و گفتن از آثار تاریخی كه در جای جای ایران وجود دارد، آثاری كه دلیل فرهنگ چندین هزار ساله ایران به شمار می‌آید و گویای تمدنی كهن است، آنقدر تكراری است كه نمی‌دانی از كجا شروع كنی، اما وقتی گذرت به شهر یا منطقه‌یی می‌افتد كه از نزدیك شاهد تخریب یكی از این آثار گرانبها با قدمتی چندین هزار ساله هستی، بی‌آنكه به تكراری بودن موضوع فكر كنی، دلت می‌خواهد بنویسی تا شاید كسی در گوشه‌یی این را بخواند و دلش به حال این ابنیه تاریخی بسوزد و گامی هر چند كوچك در راه حفظ و نگهداری آن بردارد. 
مواجه آثار باستانی با سه نوع تخریب
متاسفانه ابنیه تاریخی پیوسته با سه نوع تخریب مواجه بوده‌اند، نخستین و دردناك‌ترین نوع تخریب‌ها متاسفانه توسط گردشگران داخلی و ساكنان شهرهای اطراف این آثار و ابنیه صورت می‌گیرد، نوشتن یادگاری، كنده كاری بر روی سنگ‌های قدیمی این آثار و خلاصه بی‌توجهی به میراثی كه پیشینیان ما ساخته و برای نشان دادن قدمت سرزمینمان به یادگار گذاشته‌اند، دومین مورد بی‌توجهی مسوولان میراث فرهنگی است، بی‌توجهی كه توجیه آن همیشه نبود بودجه و كمبود امكانات ذكر شده، عدم حفاظت و مرمت این آثار آنها را به كام نابودی كشانده از این رو تعداد آثاری كه در ایران در حال نابودی است بسیار بلند بالا‌تر از فهرست آثار به ثبت رسیده است. اما سومین عامل هم فعالیت‌های عمرانی است. فعالیت‌هایی كه بدون توجه به ابنیه تاریخی صورت می‌گیرد و جالب اینجاست كه مجوز این فعالیت‌ها هم از سوی سازمان میراث فرهنگی صادر می‌شود، سازمانی كه وظیفه‌اش حفظ و نگهداری این آثار است، حكم نابودی آنها را صادر می‌كند.
چند مثال از ابنیه‌یی كه در حال تخریب است
آبگیری سد سیوند، هر چند كه این پروژه یك پروژه ملی به حساب می‌آید، اما باعث زیر آب رفتن مجموعه‌یی باستانی از دوره‌های مختلف زندگی بشری از دوران غارنشینی تا دوران هخامنشی شد، یعنی بنایی كه بیش از 2 هزار و 500 سال قدمت داشت. البته رطوبت آب این سد باعث ترك خوردن سنگ‌های مقبره كوروش نیز شد. همچنین آبگیری سد كارون، باعث زیر آب رفتن محوطه باستانی مربوط به دوره عیلام میانده شد. البته هیات كاوش توانست در آخرین روزهای باقیمانده به آبگیری این سد، نمونه‌هایی از اشیای موجود در این محوطه را خارج كند. تپه مهرعلی فارس واقع در استان فارس هم كه از قدمتی 7 هزار ساله برخوردار بود با آب‌گیری سد ملاصدرا برای همیشه به اعماق آب رفت و نشانی از آن باقی نماند.
اما گذشتن خط آهن از نزدیكی تخت جمشید نیز این بنای تاریخی را با آسیب‌های جدی مواجه كرده است. محوطه باستانی«بیستون» نیز بر اثر فعالیت شركت پتروشیمی در محوطه آن و حفر كانال، در معرض خطر قراردارد. ضمن اینكه به تازگی شهرداری این منطقه اقدام به ساخت پاركی در محوطه بیستون كرده، اقدامی كه با كندن سنگ‌های قدیمی بیستون و به هم زدن محوطه این اثر باستانی ثبت شده در فهرست جهانی همراه بوده است. معبد باستانی«چغازنبیل» كه تاریخی 3500 ساله دارد، بر اثر فعالیت‌های اكتشاف نفت آسیب دیده وكارشناسان حفاظت از آثار باستانی اعلام كرده‌اند كه در صورت تداوم انفجارها برای اكتشاف ذخایر گاز و نفت، نابود خواهد ‌شد. بنایی كه زمانی 25 متر ارتفاع داشت در حال حاضر تنها 11 متر از ارتفاع آن باقی مانده و میراث فرهنگی تاكنون هیچ تلاشی برای حفظ و مرمت آن انجام نداده است.
مجمسه «جمشید جم» و «غارآدم» نیز كه در محوطه «كوه پردیس» در استان بوشهر قرار دارند، بر اثر فعالیت‌های شركت‌های نفت و گاز در «عسلویه» در معرض آسیب قرار گرفته‌اند. «تاق گرا»، مقبره یكی از شاهان ساسانی در اطراف قصر شیرین كه از آن به عنوان یكی از شگفتی‌های تاریخی ایران یاد می‌كنند، به دلایل مشابه در معرض نابودی قرار گرفته است. آرامگاه فردوسی، شاعر بزرگ و ملی ایران و شهر تاریخی طوس، بر اثر عبور دكل‌های برق فشار قوی از حریم این محوطه، در معرض خطر جدی است.
در اصفهان، پس از ساخت و سازهای بسیار و تخریب بسیاری از آثار و اماكن تاریخی، و در پی چند سال كشاكش بر سر ساختن برجی كه میدان نقش جهان را در آستانه حذف شدن از فهرست «میراث جهانی» قرار داده بود، این‌بار«چهارباغ اصفهان» با عبور مترو از این محوطه تاریخی، در معرض آسیب قرار گرفته است. شهر تاریخی «ماسوله» نیز براثر تخریب جنگل‌های بالادستی از سوی مردم، سازمان‌ها و نهادها طی سال‌های اخیر چندین بار با سیل‌های ویرانگر مواجه شده و كارشناسان میراث فرهنگی اعلام كرده‌اند كه این شهر در خطر نابودی بر اثر جابه‌جایی و ریزش كوه قرار گرفته است.
علاوه بر اماكن و آثار باستانی كه نابود شده یا در معرض نابودی قرار دارند، محوطه‌های باستانی كاوش نشده نیز در ایران مورد تهدید و تخریب قرار گرفته‌اند. بسیاری از این محوطه‌ها توسط كاوشگران غیرقانونی زیر و رو شده و بسیاری از اشیای تاریخی مورد دستبرد قاچاقچیان آثار باستانی قرار گرفته است. این در حالی است كه هیچ یك از این ابنیه از سوی میراث فرهنگی محافظت نشده و اصولا هیچ كدام از بناهای تاریخی ایران محافظی ندارند و مسوولان میراث فرهنگی این موضوع را به كمبود نیرو و نداشتن بودجه برای استخدام محافظ نسبت داده‌اند.
تاراج تاریخ
قاچاق اشیای تاریخی در ایران بشدتی است كه از آن با عنوان «تاراج تاریخ» نام می‌برند. این در حالی است كه در قوانین فعلی ایران تاراج اشیای باستانی و تخریب، قاچاق، خرید و فروش و حفاری اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع اعلام شده است. براساس مواد 558 تا 569 «قانون مجازات اسلامی»، بنا بر نحوه و شرایط تخریب یا قاچاق اشیای تاریخی، مجازات‌هایی در نظر گرفته شده كه حبس‌هایی از یك تا 10 سال، استرداد اموال، و جریمه نقدی معادل دو برابر قیمت آثار باستانی قاچاق شده، از جمله این مجازات‌هاست. طبق ماده 727 قانون مجازات اسلامی كه به جرایم مندرج در فصل «تخریب اموال تاریخی- فرهنگی» اختصاص دارد، تاكید شده ‌است كه این جرم جز با شكایت «شاكی خصوصی» تعقیب نمی‌شود و در صورتی كه شاكی خصوصی گذشت كند، دادگاه می‌تواند درمجازات مجرم، تخفیف قایل یا با رعایت موازین شرعی از تعقیب وی صرف‌نظر كند.
اما به گفته یكی از معاونان اسبق میراث فرهنگی «باید روی قوانین و مجازات‌های مربوط به میراث فرهنگی یك بازنگری كلی انجام شود. قطعا كار دزدی كه یك سرقت معمولی می‌كند، با دزدی كه با سرقت كردن مواریث ملی به هویت ملی یك كشور تعرض می‌كند و چهره نظام را هم با انتقال این آثار به خارج از كشور مخدوش می‌كند؛ یكسان نیست. » او تاكید می‌كند كه «جرم كسانی كه مواریث فرهنگی را تهدید می‌كنند و به قاچاق آثار باستانی می‌پردازند، كمتراز قاچاقچیان مواد مخدر نیست؛ چون اگر آنها با جسم انسان‌ها به صورت سودجویانه برخورد می‌كنند، قاچاقچیان آثار باستانی با روح یك ملت برخورد می‌كنند و اعتبار و حیثیت جهانی یك ملت را به حراج می‌گذارند. راه‌حل تنها بالابردن ریسك قاچاق در داخل كشور است.»
طه هاشمی، هزینه بازگرداندن آثار تاریخی خارج شده از ایران را «بسیار بالا» اعلام كرده و گفته است: «هزینه‌یی كه در دادگاه‌های بین‌المللی صرف بازگرداندن این آثار می‌شود خیلی بالاست. یعنی چندین برابر باید خرج كنیم تا یك شیء را برگردانیم! درحالی كه اگر در داخل كشور اجازه قاچاق را ندهیم، هزینه كمتری هم مصرف كرده‌ایم». این در حالی است كه 22 مرداد 86 ایسنا از كشف اتفاقی بزرگ‌ترین محموله آثار باستانی در گمرك جنوب تهران خبر داد. حسن قراخانی، یكی از كارشناسان میراث فرهنگی، اعلام كرد كه این محموله بطور كاملا اتفاقی در گمرك كشف شده است.
به گفته قراخانی « این محموله دستكم شامل 300 قطعه از اشیای عتیقه ایرانی و آثار هنری اروپایی و اشیای مربوط به هنر شرق در آیین بوداست كه در پوشش«اثاثیه خانه» به گمرك ارایه شده بود و قصد قاچاق آن را به مقصد امریكا از طریق گمرك جنوب داشتند.»وی همچنین با اشاره به اینكه «این موضوع توسط یكی از افراد گمرك به‌صورت اتفاقی لو رفت» افزود: «هیچ تضمینی برای پیدا كردن نمونه‌های دیگر وجود ندارد؛ مگر اینكه به‌ شكل اتفاقی كسی محموله را لو دهد.» به گفته او «ایران یك منبع فناناپذیر برای اشیای تاریخی است كه به عنوان خزانه و منبع تامین آثار فرهنگی و تاریخی برای گالری‌های خارجی درآمده؛ و این برای ایران كه پیشینه و تمدنی چند هزار ساله دارد بسیار درد آور است.»
حرف آخر

گفتن از تخریب میراث فرهنگی و به تاراج رفتن آثار تاریخی توسط افراد سود جو نیاز به وقت و فضایی بیش از اینكه در اختیار ما است، دارد، این مقوله به حدی گسترده و مملو از اتفاق است، كه نمی‌توان آن را در یك گزارش چند صد كلمه‌یی به پایان رساند، اما آنچه كه می‌توان به عنوان پایان این گزارش گفت، این است كه دستگاه عریض و طویل میراث فرهنگی در تمام این سال‌ها نتوانسته آنطور كه شایسته و بایسته است از میراث ایران حفظ و نگهداری كند، در حالی كه نگهداری از این آثار و شناساندن آن به ایرانیان خود یكی از مهم‌ترین عوامل تبلیغی برای بالا بردن آمار گردشگری در ایران و تحول اقتصادی با امكان ارز آوری گردشگران به این كشور است. مساله‌یی كه قبلا هم به آن اشاره كرده‌ایم، نخستین قدم برای ارتقای اقتصاد كشور رها شدن از اقتصاد تك بعدی و وابسته به صادرات نفت است، مساله‌یی كه دیر یا زود باید از سوی مسوولان جدی گرفته شود

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات