تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

صدای آمریکا: با وجود مخالفت شدید باستان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی کشور، عملیات آبگیری سد سیمره استان ایلام آغاز شده است.
خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش کرده عملیات آبگیری سد سمیره به دستور محمود احمدی نژاد آغاز شده است.
سد سیمره در فاصله ۹۰ كیلومتری شهر ایلام و در ۴۰ كیلومتری شمال غربی دره شهر بر روی رودخانه ای به همین نام (سیمره) ساخته شده است.
کارشناسان باستانی که کار شناسایی و نجات آثار باستانی مناطق پشت سد سیمره را برعهده دارند می گویند مهلت دو ساله تعیین شده از سوی دولت برای نجات آثار باستانی این منطقه تنها امکان شناسایی ده درصد این میراث فرهنگی را فراهم آورده است و ۹۰ درصد آثار باستانی ساسانیان در این منطقه به زیر آب خواهد رفت که با توجه به گلی یا گچی بودن آثار باستانی منطقه این آثار برای همیشه نابود خواهند شد.
باستان شناسان ایرانی می گویند ۱۷ محوطه باستانی در منطقه پشت سد سیمره شناسایی شده که از دوران پیش از تاریخ تا سده های نخستین اسلامی در حاشیه رودخانه سیمره ایلام را در بر می گیرد.
یک کارشناس وابسته به سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به آثار باستانی حاشیه رودخانه سیمره پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که ثبت این آثار، گشایشی برای انجام پژوهش‌های باستان ‌شناسی به عنوان یک محور فرهنگی تاریخی باشد كه می‌توانیم بر روی عصر مفرغ به عنوان دوره شاخص این مجموعه آثار بیشتر كار كنیم.
این مقام مسئول در اداره كل میراث فرهنگی استان ایلام به معرفی آثار ثبت شده پرداخت و گفت «محوطه بزآب۱، بزآب۲، بزآب۳، تپه آب شوره، تپه كلاه بردی، تپه موسی خان، تپه وركمره، غار كول كنی، شهر كول كنی، شهر وركمره، تپه قلعه هوادول، كلك مرخ، گورستان كول كارخانه، گورستان كول كنی، محوطه رنگین بان ۱،محوطه رنگین بان ۲ و محوطه كلک آثار ثبت شده هستند.»
با این همه دولت طی مراسمی روز پنجشنبه عملیات آبگیری سد بتونی سیمره را آغاز کرد و تلاش باستان شناسان و دوستداران تاریخ تمدن و فرهنگ ایران زمین برای حفظ این میراث فرهنگی را ناکام گذاشت

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات