تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات

ایا می دیانید:اولین سیتم استخدامی دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.
ایا می دانید: کمبوجه فرزند کورش به دلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود،با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و به دلیل امدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان می دهد.او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به انان ننمود.
آیا می دانید:داریوش کبیر با شور و مشورت بزرگان ایالت ها ی ایران که در پاسارگاد جمعشده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران را برسر نهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه ی طرح دار با نام داریک(طلا) و سیکو(نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعد ها رایج ترین پول های جهان شد.
ایا می دانید:داریوش کبیر طرح تعلیمات عمومی و سواد آموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب ان همه ی مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به به همین مناسبت خط ارامی یا فینیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعد ها خط پهلوی نام گرفت.
ایا می دانید : داریوش در پاییز و زمستان 518-519 قبل از میلاد نقشه ی ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه ی ان را با کمک چندین تن از معماران مصری بر روی کاغذ آورد.
ایا می دانید : کورش بعد از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را در ان شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد.
ایا می دانید :داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساندو جاده ی سراسری اسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین می رفت که بعد ها جاده ابریشم نام گرفت.
ایا می دانید :اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ اسیا شبیه سازی شده باشد و فقط ساخت ماکت کاخ پرسپولیس 3 سال طول کشید و کل ساخت کاخ 80 سال به طول انجامید.
ایا می دانید : داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر اسیا بوده 25 هزار کارگر را به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استاد گر هر 5 روز یک بار یک سکه طلا می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد انان روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن،کره، عسل و پنیر می داده است و آنها 10 روز یک بار استراحت داشتند.
ایا می دانید : داریوش در هر سال برای ساخت به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزدمی داده است که به گفته ی مورخان گرانترین کاخ دنیا محسوب می شده. این در حالی استکه در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بودند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است.
ایا می دانید:تقویم کنونی(ماه30 روز) به دستور داذیوش پایه گذاری شد و او هیئتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمندان بابلی (دنی تون) بسیج کرده بود. بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال داری 5 عید مذهبی و 31 روزتعطیلی رسمی که یکی از انها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.
ایا می دانید : داریوش پادگان نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرد و به مناسبت ان تمام جوانان چو فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند.
ایا می دانید: داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه،وزارت آب ،وزارت املاک ،سازمان اطلاعات ،سازمان پست و تلگراف (چاپارخانه)را بنیان نهاد .
ایا می دانید :اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد.
ایا می دانید :داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراتوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد .
ایا می دانید : فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه اورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد.
ایا می دانید: در طول سلطنت داریوش کبیر 242 حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی ب.وده که با 242 مورد شورش مقابله کرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد. او در سال اخر پادشاهی به اندازه 10 میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت.
داریوش در سال 521 قبل از میلاد گفت :من عدالت را دوست دارم، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم
.
__________________

امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات