تبلیغات
اشنایی با بزرگان ایرانکوروش بزرگ:وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است که شما چیز زیادی از آن نخواسته اید
اشنایی با بزرگان ایران


منوی دسته ای
کلمات کلیدی

صفحات


رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری:
بدن مومیایی شده كوروش زیرآرامگاه قرار گرفته است
روزنامه سیاست روز: احمد خوشنویس در آغاز كار خود در بنیاد پژوهشی پارسه ــ پاسارگاد از برنامه‌ریزی برای كاوش باستان‌شناسی در شهر استخر، حمایت از كار افرادی كه در تخت جمشید (پارسه) فعالیت می‌كنند و جست‌وجو برای یافتن بقایای جسد كوروش خبر داد.
رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور در گفت‌وگو با .ایسنا، ابتدا درباره‌ سمت جدید خود در بنیاد پژوهشی پارسه ــ پاسارگاد، توضیح داد: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام كرد كه مسئولیت‌های خود را درباره‌ این پایگاه به رئیس پژوهشگاه تنفیذ می‌كند و بنیاد پارسه ــ پاسارگاد مانند یكی از پژوهشكده‌ها زیر نظر پژوهشگاه قرار می‌گیرد. به این ترتیب، مدیر بنیاد پژوهشی پارسه ــ پاسارگاد (محمدحسن طالبیان) به‌عنوان مدیر اجرایی در مقام خود می‌ماند؛ ولی سیاست‌گذاری‌ها و انجام كارهای كلی برعهده‌ من خواهد بود.
او درباره‌ اولویت‌های كاری خود در بنیاد پژوهشی پارسه ــ پاسارگاد گفت: مستند‌نگاری بناها انجام شده و می‌دانیم بناها و ستون‌ها چه وضعیتی را در دوره‌های گذشته داشته‌اند؛ ولی باز‌گرداندن آن‌ها به حالت پیشین یك پروسه و فرآیند سخت است. البته وقتی یونانی‌ها را به ایران دعوت كرده بودم، متوجه شدم آن‌ها به‌راحتی با استفاده از سنگ‌های جدید، بناها را بازسازی می‌كنند، اما در تخت جمشید اجازه‌ چنین كاری را نداریم. در واقع، منشور‌هایی كه ایران از آن‌ها تبعیت می‌كند، اجازه‌ بازسازی را به ما نمی‌دهند، ولی این امكان وجود دارد كه اشیایی را كه از قطعات سنگی وجود دارند، به جای خود بازگردانیم كه این پروسه در حال انجام است.
خوشنویس بیان كرد: وقتی به مرحله‌ بازسازی وارد شویم، ممكن است با مشكل روبه‌رو شویم. در آن زمان، باید صاحب‌نظران بزرگی را از سراسر دنیا دعوت كنیم تا به‌طور مثال، قسمتی از یك كاخ را با مصالح جدید بتوانیم بازسازی كنیم. البته این بحث‌ها به برنامه‌های دراز‌مدت مربوط هستند.
او با اشاره به این‌كه من در وهله‌ نخست از گروهی كه در تخت جمشید هستند و فعالیت می‌كنند، حمایت می‌كنم، اظهار كرد: برای شهر استخر (در مجموعه‌ تخت جمشید) برنامه‌ كاوش داریم. با ایتالیایی‌ها صحبت كرده‌ام و امیدوارم شهر استخر را به‌عنوان یك مجموعه‌ جدید در یكی دو سال آینده به مردم ایران تقدیم كنم. خوشنویس در ادامه‌ این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش كه آیا صحت دارد شما برنامه‌ای برای كاوش در محوطه‌ آرامگاه كوروش دارید؟ بیان كرد: ما یك پرسش تاریخی داریم و یك نفر باید به این پرسش پاسخ دهد تا كلی از فرضیه‌ها حل شوند.
او در این‌باره توضیح داد: معتقدم مقبره‌ كوروش یك نوع مقبره‌ مصطبه‌ای (پله‌پله‌ای) مصری است. در این نوع از آرامگاه‌ها، یك آرامگاه كاذب وجود دارد كه داخل آن چیزی نیست؛ اما اصل مقبره در سردابی زیر زمین واقع شده است. هم‌چنین وصیت‌نامه‌ای كه از كوروش نقل شده، مبنی بر این‌كه از همراهانش می‌خواهد او را در خاك ایران دفن كنند، این فرضیه را قوی‌تر می‌كند و نشان می‌دهد كه كوروش نمی‌توانسته در ساختمانی كه دور‌ آن سنگ است، قرار گرفته باشد. در واقع، چیزی شبیه همان مقبره‌ مصطبه‌ای باید زیر زمین وجود داشته باشد.
وی یاد‌آوری كرد: علاوه بر این، شیب قسمت فوقانی مقبره‌ كوروش، كپی از نوع مقبره‌سازی‌های ایران در زمان‌های گذشته است. به این ترتیب كه آریایی‌ها در طول مهاجرت خود از كنار دریای مازندران به سمت پایین، مقبره‌ها را به‌صورت خرپشته‌ای (با تكیه‌ی دو سنگ به هم) می‌ساختند كه مانند همین مدل بالای مقبره‌ كوروش وجود دارد.
او با بیان این‌كه یك فرضیه می‌گوید آرامگاه كوروش یك مقبره‌ كاذب دارد كه داخل آن چیزی نیست و مقبره‌ اصلی ممكن است زیر زمین باشد، گفت: یك فرضیه‌دیگری نیز وجود دارد و آن این است كه اگر كوروش به دست قوم «هون» كشته شده باشد و قرار بوده است، جسد او از منطقه‌ای بسیار دور به پاسارگاد برسد، حتما پوسیده می‌شد. بنابراین احتمال این‌كه این بدن مومیایی شده و مانند پادشاه‌های مصری زیر سردابی قرار گرفته باشد، وجود دارد.
خوشنویس ادامه داد: با تمام این توضیح‌ها تصور می‌كنم اگر احیانا جسدی از كوروش وجود داشته باشد، ممكن است در سردابه‌ای زیر این مقبره و حدود 35 متری عمق زمین باشد كه این را باید با دستگاه‌های فنی یا صوت شناسایی كرد. اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، معتقدم به‌عنوان یك ایرانی و یك حافظ میراث فرهنگی باید نسبت به حفظ آن اقدام كنیم و پیش از این‌كه نگران رطوبت‌كشی سقف و سنگ‌های بیرون آرامگاه باشیم، باید از وجود چنین مجموعه‌ای در زیر آن مطمئن شویم. وی تأكید كرد: تلاش می‌كنم، پیش از كاوش با كمك متخصصان از وسایل فنی برای شناسایی چنین مجموعه‌ای استفاده كنیم. او در پاسخ به این‌كه براساس گفته‌های شما، آیا قبول دارید به‌دلیل وجود سد سیوند ممكن است رطوبت در این محل به آرامگاه كوروش آسیب برساند؟ گفت: چرا نه؟ ممكن است. ما باید از آثار تاریخی در برابر تمام عناصر فرسایشی مانند آلودگی‌های كارخانه و صوت ناشی از شكست معادن یا گذر ریل قطار حفاظت كنیم. البته درباره‌ رطوبت هنوز چیزی دیده نشده و گزارش خاصی ارائه نشده است.
رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پایان اضافه كرد: در دوره‌ای كه قوم پارس در پاسارگاد استقرار داشت، این منطقه سرسبز بود و تمام باغ پاسارگاد و باغی كه روبه‌روی كاخ كوروش بود نیز سرسبز و مصفا بود. اگر روزی بخواهیم آنچه را كه در پاسارگاد بوده، برای مردم تصویر و باغ تاریخی آن را احیا كنیم، این رطوبت به‌عنوان مشكل نخواهد بود، زیرا مشكل اساسی ما این است كه چطور با این رطوبت‌ها مراقب ساختمان‌ها باشیم.


امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
Print This Page


کد شمارش معکوس سال نو

تاریخ جهان باستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.ir
http://www.Teobux.com/banner.php?id=cyrusic cyrusic

http://ads.inpersia.com/users/ref/27083
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
نظرسنجی

دیدگاه شما درباره فعالیت من چیه؟

صفحات جانبی

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات